Kary nie ma, bo nasz przepis jest niezgodny z dyrektywą
Poruszanie się pojazdem o nacisku na pojedynczą oś nieprzekraczającym 11 500 kg nie narusza prawa unijnego i jest dopuszczalne w Polsce bez dodatkowych zezwoleń.
Wejście Polski do Unii Europejskiej umożliwiło swobodne podróżowanie i podejmowanie legalnej pracy za granicą, a firmom dało nieskrępowany dostęp do unijnego rynku. Oznaczało również liczne unijne regulacje, które stały się elementem krajowego porządku prawnego. W tym także zasady, które w wielu przypadkach korzystnie przekładały się na sytuację firm czy zwykłych obywateli. Jak istotne dla sytuacji przedsiębiorcy może być prawo unijne, potwierdza jeden z najnowszych wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 27 sierpnia 2020 r.
Waga na szali
Spór w sprawie dotyczył 5 tys. zł kary za przejazd po drogach publicznych pojazdem nienormatywnym. Kłopoty ukaranego przedsiębiorcy, właściciela firmy przewozowej, zaczęły się, gdy celnicy przeprowadzili kontrolę jego ciężarówki wyjeżdżającej z terytorium Polski. Dokonali m.in. pomiaru wymiarów zewnętrznych, nacisków osi oraz masy całkowitej pojazdu i stwierdzili...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta