Przemieszczenie towarów własnych w UE
Obowiązek podatkowy z tytułu przemieszczenia towarów niepodlegających sprzedaży z państwa członkowskiego do Polski powstaje w momencie wystawienia dokumentu potwierdzającego takie przemieszczenie.
Stanowisko takie potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej wydanej 4 sierpnia 2020 r. (0114-KDIP1-1.4012.359.2020.1.RR).
Interpretacja ta została wydana w następującym stanie faktycznym: wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności dokonuje przemieszczenia towarów własnych z erytorium Niemiec do magazynu obcego usytuowanego w Polsce. Tak przemieszczone towary są następnie przedmiotem kolejnych dostaw na terytorium Polski.
W celu udokumentowania przemieszczenia towarów własnych, bezpośrednio przed faktycznym przemieszczeniem wystawia on dokument – fakturę pro forma („proformarechnung"), który zawiera szereg danych identyfikacyjnych będących typowymi dla faktury w rozumieniu przepisów niemieckich, np. nazwa, data wystawienia i data oraz miejsce przemieszczenia, dane sprzedawcy i nabywcy (tj. dane wnioskodawcy rozróżnione NIP niemieckim i polskim), nazwa towaru, ilość i wartość pieniężna towaru, stawka i kwota...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta