Nowe prawo holdingowe to zmiany w sukcesji firm rodzinnych
Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało projekt zmian w Kodeksie spółek handlowych. Dotyczą one m.in. prawa holdingowego, regulującego relacje w grupie spółek, w której prawa udziałowe skupione są w spółce dominującej.
W uzasadnieniu do projektu ustawy czytamy, że reguluje on relacje prywatnoprawne pomiędzy spółką dominującą i jej spółkami zależnymi, w sposób uwzględniający interes wierzycieli, członków organów oraz drobnych wspólników (akcjonariuszy) spółki zależnej, jak również wyposażenie rad nadzorczych w narzędzia umożliwiające prowadzenie bardziej efektywnego nadzoru korporacyjnego.
Proponowana zmiana nie oznacza wprowadzenia do obrotu nowych rozwiązań. Jej celem jest uporządkowanie istniejących relacji między podmiotami w grupie oraz podkreślenie i wzmocnienie charakteru funkcji, jaką sprawuje podmiot dominujący, zarządy realizujące strategię grupy i beneficjentów po stronie właścicieli oraz organ nadzoru.
Firmy rodzinne w grupie kapitałowej
Część firm rodzinnych ma formę spółek operacyjnych, nadal jednak tylko mniejszość z nich skupiona jest w tzw. holdingu. „Grupy rodzinne" są często nieuporządkowane, nieefektywne strukturyzacyjnie oraz pozostawione wpływowi ryzyka i konsekwencjom konfliktów w rodzinie.
Choć dla niektórych właścicieli zmiana organizacji grupy to naturalna droga uporządkowania struktury, szczególnie w okresie sukcesji, to dla wielu jednak jest to tylko dodatkowy podmiot, oderwanie bezpośredniej więzi właścicielskiej od osoby właściciela, zwiększone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta