Kilku sprawców czynu niedozwolonego odpowiada solidarnie
Nie jest wyłączona ochrona dłużnika ponoszącego odpowiedzialność in solidum, który zapłacił odszkodowanie w wysokości przekraczającej stopień jego odpowiedzialności za szkodę.
Zgodnie z treścią art. 415 k.c., kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Natomiast jeżeli kilka osób ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym, ich odpowiedzialność jest solidarna (art. 441 § 1 k.c.). Jeżeli szkoda była wynikiem działania lub zaniechania kilku osób, ten, kto szkodę naprawił, może żądać od pozostałych zwrotu odpowiedniej części zależnie od okoliczności, a zwłaszcza od winy danej osoby oraz od stopnia, w jakim przyczyniła się do powstania szkody (art. 441 § 2 k.c.). Ten, kto naprawił szkodę, za którą jest odpowiedzialny mimo braku winy, ma zwrotne roszczenie do sprawcy, jeżeli szkoda powstała z winy sprawcy (art. 441 § 3 k.c.).
Jedna szkoda
Odpowiedzialność solidarna kilku podmiotów na podstawie art. 441 § 1 k.c. dotyczy sytuacji, gdy konsekwencją ich zachowania jest jedna szkoda, niezależnie, czy spowodowana jednym zdarzeniem, czy kilkoma zdarzeniami. Ma ona miejsce wtedy, gdy w sferze dóbr prawnie chronionych poszkodowanego nie można oznaczyć (wydzielić) uszczerbków wywołanych zachowaniami poszczególnych podmiotów, które za nie odpowiadają. Odpowiedzialność solidarna kilku sprawców wyrządzających szkodę uprawnia poszkodowanego do domagania się pełnego odszkodowania od wszystkich dłużników.
Do przyjęcia solidarnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta