Decyzja i interwencja prokuratora
Do tegorocznego sprawdzianu z wiedzy przystąpi 5360 prawników chętnych do zawodu adwokata i radcy prawnego.
W najbliższą sobotę, 26 września 2020 r. o godzinie 11, odbędzie się egzamin na aplikacje prawnicze. Od kilku lat wraz z Wydawnictwem CH Beck pomagamy młodym prawnikom w powtórce materiału do testu. Dziś powtórka z postępowania administracyjnego i prawa pracy. Za tydzień ostatni odcinek – poradzimy, jak się odwołać od niezdanego egzaminu.
Udział prokuratora
Uprawnienia prokuratora.
Prokuratorowi służy prawo zwrócenia się do właściwego organu administracji publicznej o wszczęcie postępowania w celu usunięcia stanu niezgodnego z prawem (art. 182 k.p.a.).
Udział w postępowaniu.
Prokuratorowi służy prawo udziału w każdym stadium postępowania w celu zapewnienia, aby postępowanie i rozstrzygnięcie sprawy było zgodne z prawem.
Organ administracji publicznej ma obowiązek zawiadomić prokuratora o wszczęciu postępowania oraz o toczącym się postępowaniu w każdym przypadku, gdy uzna udział prokuratora w postępowaniu za potrzebny.
Sprzeciw.
Prokuratorowi służy prawo wniesienia sprzeciwu od decyzji ostatecznej, jeżeli przepisy k.p.a. lub przepisy szczególne przewidują:
1) wznowienie postępowania;
2) stwierdzenie nieważności decyzji albo
3) uchylenie lub zmianę decyzji.
Prokurator wnosi sprzeciw do organu właściwego do wznowienia postępowania, stwierdzenia nieważności decyzji albo jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta