Pracownik musi wiedzieć, jak wysokie może być potrącenie
Naczelny Sąd Administracyjny zwrócił uwagę, że wyrażana przez pracownika zgoda na potrącenie należności z jego wynagrodzenia nie może mieć charakteru zgody blankietowej.
Naczelny Sąd Administracyjny 16 lipca 2020 roku wydał orzeczenie, w którym jednoznacznie stwierdził, że nieważne jest wyrażenie zgody przez pracownika na dokonywanie potrąceń z jego wynagrodzenia, kiedy nie ma on świadomości co do wysokości długu oraz tego, czy istnieją przesłanki pociągnięcia pracownika do odpowiedzialności.
Użyczenie auta
Wyrok zapadł w okolicznościach faktycznych, w których pracodawca poza umową o pracę zawarł z pracownikiem również umowę użyczenia samochodu. Pracownik miał z niego korzystać w celach służbowych w dni powszednie, a w weekendy tylko w związku z udziałem w branżowych spotkaniach. W umowie użyczenia strony ustaliły, że koszty używania samochodu do celów prywatnych będzie ponosił pracownik. Przystał na to pracownik, który wyraził zgodę, by koszty te były potrącane z jego miesięcznego wynagrodzenia. Koszty miały być wyliczane na podstawie tzw. kilometrówki, czyli odpowiedniej opłaty (0,8358 zł) za każdy przejechany kilometr.
Po ośmiu miesiącach współpracy pracodawca rozwiązał umowę o pracę pracownika za wypowiedzeniem. Wtedy też złożył oświadczenie o potrąceniu pracownikowi niebagatelnej kwoty 6539,44 zł tytułem kosztów używania samochodu do celów prywatnych. Pracodawca przygotował zbiorcze zestawienie, według którego pracownik w okresie ośmiu miesięcy pracy przejechał prawie 8000 km,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta