Zimna wojna 2.0
Dla władz w Pekinie nie ma bardziej zbożnego celu niż zjednoczenie z Tajwanem – pisze politolog i sinolog.
Mimo pozornego wyciszenia w okresie pandemii, w stosunkach amerykańsko-chińskich jest dokładnie odwrotnie: eskaluje napięcie. Do wcześniejszej wojny handlowej w ostatnich miesiącach doszła technologiczna (ZTE, Huawei, 5G, TikTok i in.), wzajemne inwestycje spadły do poziomu 10 proc. tych sprzed pandemii, a wszyscy, nawet w Polsce, odczuwamy narastający spór ideowo-propagandowy i medialny dwóch wielkich mocarstw.
Rolę rzecznika amerykańskich jastrzębi wziął na siebie sam szef dyplomacji Mike Pompeo, który w jednej z ostatnich wypowiedzi stwierdził, iż „chiński Frankenstein wymaga bardziej zdecydowanej globalnej odpowiedzi". Na co Chińczycy odpowiadają mantrą: „nie chcemy wojny, ale się jej nie boimy". I dodają od razu: „w tej wojnie nie będzie wygranych".
Chiny grają na zjednoczenie
Amerykańscy republikanie wskazali w swym programie wyborczym Chiny jako głównego wroga, a przedstawiciele administracji Donalda Trumpa nie przebierają w słowach i często wykraczają poza zwykłą retorykę. Wzmocnili działania po narzuceniu Hongkongowi 1 lipca specjalnej ustawy o bezpieczeństwie oraz prawodawstwa rodem z ChRL.
Każdy w świecie zrozumiał, że tym samym upadła kreatywna formuła „jeden kraj, dwa systemy" wymyślona przez wizjonera chińskich reform Deng Xiaopinga. Automatycznie postawiło to na porządku dziennym kwestię Tajwanu, od czasów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta