Kto nie ujawni tego, co i tak wiadome, zapłaci podwójnie
Niektóre spółki jawne staną się podatnikami CIT, jeśli nie poinformują fiskusa, kto na nich zarabia.
Nie tylko spółki komandytowe będą obłożone od nowego roku podwójnym podatkiem dochodowym. W projekcie ustawy, która to przewiduje, znalazła się też mniej nagłośniona zmiana, dotycząca spółek jawnych. To jedna z najprostszych form prowadzenia biznesu, bez osobowości prawnej. Jej wspólnicy płacą dziś PIT od swoich dochodów, ale spółka jako taka podatku dochodowego nie płaci.
Pułapka biurokratyczna
Te ze spółek jawnych, których udziałowcami są nie tylko osoby fizyczne (a więc np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), zapłacą CIT, jeśli przed nowym rokiem obrotowym nie złożą informacji, kim są wspólnicy oraz kto pośrednio osiąga dochody z danej spółki. Ma to być szczegółowa informacja, zawierająca m.in. dane adresowe oraz wielkość prawa do udziału w zysku spółki jawnej.
Projekt przewiduje złożenie takiej informacji do urzędu skarbowego właściwego dla siedziby spółki. Jakby tego było mało, taką samą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta