Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pandemia łaskawa dla giełdowych rekinów

22 września 2020 | Ekonomia i rynek | Katarzyna Kucharczyk
źródło: Rzeczpospolita

Już 42 mld zł warte są akcje kontrolowane przez dziesięciu największych inwestorów z GPW. Na pierwszym miejscu jest Tomasz Biernacki, współwłaściciel sieci Dino, który wyprzedził Zygmunta Solorza.

 

Indeksy giełdowe odrobiły już lwią część strat po marcowym załamaniu na rynkach finansowych, ale WIG wciąż jest niżej niż na początku roku. Styczeń zaczynał od poziomu 59 tys. pkt, a od kilku tygodni oscyluje w okolicach 50 tys. pkt. W poniedziałek na rynkach dominowała podaż, która zepchnęła wskaźnik poniżej pułapu 49 tys. pkt.

Jednak jest wiele spółek, które w ostatnich miesiącach mocno podrożały. Mowa tu przede wszystkim o beneficjentach pandemii (cyfrowa rozrywka, biotechnologia) bądź o firmach reprezentujących modne ostatnio sektory (fotowoltaika). Te zjawiska dobrze odzwierciedla zestawienie giełdowych miliarderów, które „Rzeczpospolita" sporządza co kilka miesięcy.

Najwięksi pod lupą

Łącznie niemal 42 mld zł warte są akcje kontrolowane przez dziesięciu największych indywidualnych krajowych inwestorów na GPW. To prawie 22 proc. więcej niż na początku roku.

Przez lata niekwestionowanym liderem rankingu był Zygmunt Solorz, którego giełdowy majątek stanowią przede wszystkim udziały Cyfrowego Polsatu. Jednak kilka tygodni temu inwestor stracił miejsce lidera. Nie dlatego, że jego aktywa potaniały (w sumie są warte około 10 mld zł), ale dlatego, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11768

Wydanie: 11768

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament