Późny Gutenberg i świat cyfrowy
Pandemia stała się impulsem rewolucyjnych zmian.
Jeden z moich znajomych, prowadzący firmę technologiczną i zatrudniający głównie młodych ludzi, opowiedział mi, jak wygląda komunikacja w jego zespole.
„Oni ze sobą rozmawiają bardzo niewiele. Właściwie porozumiewają się wyłącznie na naszym wewnętrznym czacie. To wygodne, bo w biurze naszej firmy jest bardzo cicho, nic mnie nie rozprasza. Przestałem używać słuchawek. Z drugiej strony są też klienci, do których trzeba zadzwonić i wtedy klawiatura nie wystarczy. Wiem, że kontakt osobisty jest dla nich dużym wyzwaniem. Rozmowę traktują jako zło konieczne".
Rozmawialiśmy o tym (oczywiście osobiście) jakieś dwa lata temu. Nikt nie myślał wówczas o pandemii, zdalnych lekcjach, „zoomach", „teamsach" i innym oprogramowaniu konferencyjnym.
Kilka miesięcy temu, właśnie za pomocą jednego z opisanych programów, prowadziłem zdalne szkolenie o wymiarze sprawiedliwości. Opowiadałem uczestnikom, że w sądzie papier...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta