Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unia w kryzysowych okolicznościach

20 października 2020 | Opinie | Angelika Chomicka

Jak koronawirus zmieni finanse Unii Europejskiej i czy nadal będą korzystne dla Polski? – rozważa unijna urzędniczka.

Finanse to niejedyny wymiar Unii Europejskiej, który został dotknięty przez pandemię. Przegłosowane 18 czerwca 2020 roku utworzenie nowych komisji Parlamentu Europejskiego, m.in. ds. walki z rakiem i ds. obcych ingerencji w demokratyczne procesy Unii, potwierdzają zdolność do reagowania na nowe wyzwania. Ale dla największego beneficjenta funduszy UE, jakim jest Polska, przyszłość budżetu wspólnotowego ma fundamentalne znaczenie.

Rozwiązania coraz mniej wspólnotowe

Od lat słyszymy o deficycie demokracji w Unii. Miała temu zaradzić rosnąca rola Parlamentu Europejskiego – jedynej instytucji wybieranej od roku 1979 w demokratycznych wyborach. Zapisy traktatu z Lizbony z 2009 r., wzmacniające europarlament, trafiły jednak na niesprzyjające, kryzysowe czasy. Kryzys finansowy wymusił szybkie, międzyrządowe reakcje, które później zamieniły się w trwałe rozwiązania instytucjonalne unii fiskalnej, Unii bankowej, unii rynków kapitałowych i mechanizm stabilności finansowej. Także potężny kryzys migracyjny 2015 r. ponownie skłaniał do szybkich uzgodnień międzyrządowych.

Dzisiejszym wyzwaniem jest pandemia i jej gospodarcze skutki. Począwszy od marca tego roku Komisja Europejska proponuje kolejne awaryjne rozwiązania, nasłuchując reakcji najważniejszych stolic Europy, do których nie należy niestety dziś...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11792

Wydanie: 11792

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament