Wykluczenie z przetargu za nienależyte wykonanie wcześniejszej umowy
Od nowego roku, również realizacja uprawnień z tytułu rękojmi za wady, wykonanie zastępcze czy też odszkodowanie może uzasadnić wykluczenie z postępowania o zamówienie publiczne.
1 stycznia 2021 roku zacznie obowiązywać nowa ustawa – Prawo zamówień publicznych (nowe Pzp), która zastąpi dotychczasową. Poniższy tekst to pierwsza z cyklu analiza nowej ustawy, nawiązująca do bezpłatnych webinariów, organizowanych przez Stowarzyszenie Prawa Zamówień Publicznych (SPZP), które są poświęcone najważniejszym i najbardziej kontrowersyjnym regulacjom prawnym zawartym w nowej ustawie Pzp. Kolejne analizy będą publikowane w najbliższych tygodniach, informacja o nadchodzących webinariach znajduje się na stronie internetowej SPZP – www.stowarzyszeniepzp.pl
Umów należy dotrzymywać
Zgodnie z paremią pacta sunt servanda umów należy dotrzymywać, co przekłada się także na zobowiązanie ich należytego wykonania. Jest to jedna z naczelnych zasad polskiego porządku prawnego (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 25 października 2018 r., sygn. akt V AGa 18/18, Lex). W praktyce obrotu teoria nie zawsze jednak się sprowadza. Odnosi się to także umów o zamówienia publiczne, które niejednokrotnie dotyczą skomplikowanych merytorycznie i formalnie świadczeń, spełnianych w bardzo różnych, często utrudnionych okolicznościach (np. podczas pandemii COVID-19).
Jeśli dodać do tego w zasadzie adhezyjny sposób ich zawarcia (gdzie wpływ wykonawcy na treść przyszłego zobowiązania jest bardzo ograniczony,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta