Gmina przyjmująca pomoc nie potrzebuje uchwały
Organ stanowiący może – z budżetu jednostki samorządu terytorialnego – udzielić pomocy finansowej innej jednostce. Nie ma jednak podstaw prawnych, do tego by ten sam organ podjął uchwałę w sprawie przyjęcia pomocy finansowej, którą udzieli mu inna jednostka samorządowa.
- Sąsiednia gmina przyjęła uchwałę o pomocy finansowej dla naszej gminy na remonty dróg gminnych. Na polecenie wójta wydział urzędu naszego miasta ma przygotować projekt uchwały o przyjęciu ww. pomocy finansowej do budżetu miasta (art. 7 ust. 1 pkt 2 i art. 18 ust. 1 ustawy samorządowej, art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy dochodach jednostek samorządu terytorialnego). Czy będzie to legalne rozwiązanie? Równolegle środki zostaną przyjęte do budżetu poprzez zmianę uchwały budżetowej.
Podstawą działania organów władzy publicznej jest art. 7 Konstytucji RP, z którego wynika, że ww. organy działają na podstawie i w granicach prawa. Zasada ta dotyczy także jednostek samorządu terytorialnego (JST), co ma szczególne znaczenie w kontekście prowadzenia przez te podmioty gospodarki finansowej. Natomiast podstawą prawną dla uchwały w sprawie przyjęcia pomocy finansowej od sąsiedniej gminy jest art. 7 ust. 1 pkt 2...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta