Jakie są skutki nierozliczenia importu usług w terminie
W przypadku importu usług, polski nabywca zobowiązany jest do rozliczenia podatku należnego. Jeżeli zakupiona usługa służy wykonywaniu działalności opodatkowanej, to podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Kwotę podatku naliczonego stanowi wówczas wykazana kwota podatku należnego (art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. a ustawy o VAT).
Co do zasady z prawa tego korzystamy w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy. Warunkowane jest to jednak tym, aby podatek należny został wykazany w terminie. W przeciwnym wypadku z prawa tego skorzystamy później.
Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 10b pkt 3 ustawy o VAT, w przypadku importu usług prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje w dacie powstania obowiązku podatkowego, pod warunkiem że podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek, nie później niż w terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych usług powstał obowiązek podatkowy.
W praktyce, w związku ze stosowaniem ww. regulacji, możemy mieć do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta