Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niewolnictwo w imporcie z Chin

28 października 2020 | Świat | Anna Słojewska

USA zakazały importu z chińskich fabryk, gdzie niewolniczo zatrudnia się Ujgurów. W UE słychać podobne apele.

Chińczycy zaprzeczają, ale obrońcy praw człowieka nie mają wątpliwości. Nie tylko w prowincji Sinciang, gdzie mieszka mniejszość ujgurska, ale i w fabrykach w innych regionach Chin zatrudnia się do niewolniczej pracy Ujgurów.

To muzułmańska mniejszość, wobec której Pekin stosuje praktyki – zdaniem jego krytyków – wyczerpujące znamiona kulturowego ludobójstwa. Od 2017 r. Ujgurowie są prześladowani. Ponad milion umieszczono w zamkniętych obozach i tam poddaje się reedukacji: zmuszani do wyrzeczenia się swojego języka, religii, tożsamości kulturowej, a w wielu przypadkach torturowani.

Celem jest uczynienie z nich członków jednolitych etnicznie Chin. Pekin był za to krytykowany, choć nie karany, przez społeczność międzynarodową.

Ale nową fazą wojny wypowiedzianej Ujgurom jest niewolnicza praca. Skalę tego zjawiska ujawniły niedawno organizacje pozarządowe, w tym szczególnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11799

Wydanie: 11799

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament