Połączenia transgraniczne nie są opodatkowane exit tax
Z początkiem 2019 r. weszła w życie ustawa nowelizująca przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wprowadzająca kompleksowe regulacje w zakresie opodatkowania dochodów od niezrealizowanych zysków przedsiębiorstw, zwanego inaczej podatkiem od wyjścia.
Nowy podatek od wyjścia – exit tax jest wynikiem implementacji dyrektywy Rady (UE) 2016/1164 z 12 lipca 2016 r. ustanawiającej przepisy mające na celu przeciwdziałanie praktykom unikania opodatkowania, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie rynku wewnętrznego (tzw. dyrektywa ATAD). Istotą tego podatku jest opodatkowanie transferu składników majątku za granicę lub zmiana rezydencji podatkowej ich właściciela. Zgodnie z uzasadnieniem do nowelizacji celem wprowadzenia tej regulacji jest możliwość opodatkowania wartości ekonomicznej ewentualnych zysków kapitałowych w momencie dokonania zmiany jurysdykcji podatkowej, chociażby zyski nie zostały jeszcze zrealizowane. Wraz z wprowadzeniem podatku od nierealizowanych zysków do ustawy o CIT, pojawiły się wątpliwości ekspertów podatkowych czy ten podatek będzie miał zastosowanie również do połączeń transgranicznych.
Podatek od wyjścia
Zgodnie z wprowadzonym przez polskiego ustawodawcę art. 24f ust. 2 ustawy o CIT, podatkiem od wyjścia objęte są następujące zdarzenia:
1) przeniesienie składnika majątku poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w wyniku którego Rzeczpospolita Polska w całości albo w części traci prawo do opodatkowania dochodów ze zbycia tego składnika majątku, przy czym przenoszony składnik majątku pozostaje własnością tego samego podmiotu;
2)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta