Czas to dobre kryterium rozliczenia
Gmina ma prawo odliczać VAT od sali gimnastycznej według prewspółczynnika wyliczonego w oparciu o metodę godzinową, bo jest ona oparta o obiektywne, mierzalne współczynniki. A ponadto odpowiada specyfice działalności.
Spór w sprawie dotyczył wykładni ustawy o VAT. Konkretnie prawa gminy do odliczenia VAT, związanego z działalnością prowadzoną w sali gimnastycznej, z zastosowaniem własnej metody kalkulacji prewspółczynnika, opartej o stosunek liczby godzin. We wniosku o interpretację gmina wyjaśniła, że w odniesieniu do kosztów związanych z budową i funkcjonowaniem sali gimnastycznej planuje dokonywać odliczenia VAT z zastosowaniem innego klucza alokacji, niż wskazany w rozporządzeniu Ministra Finansów z 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników. Jej zdaniem prewspółczynnik przychodowy, określony zgodnie z jego przepisami, nie odpowiadałby bowiem specyfice wykonywanej działalności i dokonywanych nabyć, a tym samym zniekształcając prawo jednostki – szkoły podstawowej – do odliczenia VAT naliczonego.
Wskazała, że przeciętna liczba godzin użytkowania sali gimnastycznej w ciągu tygodnia wynosi 89, z tego 42,5 godziny są wykorzystywane przez szkołę do zadań własnych, co stanowi to 47,8 proc. W pozostałym czasie jest ona wykorzystywana wyłącznie do świadczenia czynności opodatkowanych. Dlatego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta