Zachód wkroczył w etap deficytu przywództwa
Droga do budowania Polski bezpiecznej, silnej i nowoczesnej prowadzi przez wykorzystanie wielostronnych instytucji międzynarodowych. Nie ma lepszego wyboru niż umacnianie siły wewnętrznej kraju oraz zwartości Unii Europejskiej i NATO – mówi Jerzemu Haszczyńskiemu prof. Adam Daniel Rotfeld, były szef naszej dyplomacji.
Plus Minus: Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych 3 listopada uchodzą za niezwykle ważne. Czy po tym, kto wygra, dowiemy się, w jakim świecie żyjemy?
Powszechne jest przekonanie, że prezydentura Donalda Trumpa przyśpieszyła spadek przywódczej roli USA w świecie. Przyczyny tego stanu rzeczy mają głównie charakter wewnętrzny. Hasło „Make America Great Again" („Uczyńmy Amerykę znów wielką") opierało się na jego biznesowym doświadczeniu i transakcyjnym podejściu do polityki bezpieczeństwa. Ameryka – w jego rozumieniu – ponosi nadmierne koszty. Skoro produkt krajowy brutto (PKB) Niemiec i innych państw Europy Zachodniej jest wysoki, to należy stosownie podnieść poziom ich wydatków na zbrojenia.
Istotnym elementem w procesie podejmowania decyzji był też narcyzm i promocja własnej osoby. Trump zrażał do siebie nawet tych, którzy mieli bliskie poglądy albo wręcz tożsame. Jak John Bolton, kompetentny, doświadczony, zaliczany do grupy jastrzębi; poszukiwał rozwiązań opartych na sile, ale bez jej użycia. Wydawało się, że znajdą wspólny język, stało się coś odwrotnego – wytrzymał niewiele ponad rok w roli doradcy prezydenta do spraw bezpieczeństwa.
A wynik wyborów jest przewidywalny? I co będzie, jeżeli Trump wygra?
Rozmawiamy ponad tydzień przed wyborami, wynik nie tylko nie jest do przewidzenia, ale wiele...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta