Podatkowa grupa kapitałowa – kiedy może mieć sens
W przypadku przedsiębiorców – osób fizycznych nie da się prosto i bezpiecznie zastąpić spółki komandytowej inną strukturą dającą jednokrotność opodatkowania i jednocześnie komfort prawny. Grupy spółek mogą zastanowić się nad PGK.
Jednym z najbardziej kontrowersyjnych podatkowych zdarzeń tej jesieni jest objęcie spółki komandytowej opodatkowaniem CIT. W debacie publicznej przeciwnicy zmiany – poza kwestiami systemowymi – podnoszą przede wszystkim, że uderzy ona w polskich małych i średnich przedsiębiorców. Trudno się z tym nie zgodzić, mając na uwadze statystyki dotyczące wspólników spółek komandytowych. Nie można jednak również zapominać, że spółki komandytowe dają, zgodnie z dotychczasowymi przepisami, możliwość wygodnej konsolidacji wyników dla celów podatkowych w grupach kapitałowych. Z możliwości tej korzysta wiele grup, które ze względu na stosowany model biznesowy czy też rodzaj działalności mają potrzebę wyodrębnienia poszczególnych funkcji lub projektów do osobnych podmiotów (spółek).
O ile z perspektywy przedsiębiorców – osób fizycznych trudno mówić o prostej i całkiem bezpiecznej drodze zastąpienia spółki komandytowej inną strukturą dającą jednokrotność opodatkowania i komfort prawny jednocześnie, o tyle w przypadku grup spółek – zagranicznych i polskich spółki komandytowe zastąpić może powołanie podatkowej grupy kapitałowej (PGK).
Wykorzystanie straty...
Dla przypomnienia – PGK to grupa spółek będąca odrębnym od wchodzących w jej skład spółek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta