W jaki sposób ująć w księdze fakturę uproszczoną
Przychód udokumentowany paragonem fiskalnym powinien zostać wpisany do pkpir na podstawie danych wynikających z raportów fiskalnych dobowych albo miesięcznych – skorygowanych o kwoty mające wpływ na wysokość przychodu.
Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) prowadzi sklep z artykułami biurowymi, książkami i zabawkami. Zdarzenia gospodarcze dla celów podatku dochodowego ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów prowadzonej metodą kasową. Sprzedaż na rzecz firm przedsiębiorca dokumentuje fakturami (sprzedaż nie przechodzi przez kasę fiskalną), a na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej paragonem fiskalnym (fakturę wystawia na żądanie tych osób, dołączając oryginał paragonu do egzemplarza faktury pozostającego u niego). Incydentalnie zdarza się, że sprzedaż na rzecz firm zostanie zaewidencjonowana na kasie fiskalnej. W tym przypadku, jeżeli paragon fiskalny zawiera NIP nabywcy (będącego podatnikiem), to na żądanie nabywcy przedsiębiorca wystawia fakturę. Wyjątkiem są tu sytuacje, gdy paragon jest tzw. fakturą uproszczoną, tzn. zawiera NIP nabywcy, a wartość paragonu fiskalnego brutto nie przekracza 450 zł. Jak przedsiębiorca powinien ujmować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów sprzedaż udokumentowaną takimi fakturami uproszczonymi? Okazjonalnie przedsiębiorcy zdarzy się otrzymać na udokumentowanie zakupu paragon fiskalny stanowiący tzw. fakturę uproszczoną, tj. opiewający na kwotę nie większą niż 450 zł oraz zawierający NIP przedsiębiorcy. Czy przedsiębiorca może ująć wydatki udokumentowane takimi fakturami uproszczonymi po stronie kosztów uzyskania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta