Duże firmy mogą ustalić zasady współdziałania z szefem Krajowej Administracji Skarbowej
Funkcjonowanie obowiązkowego audytu monitorującego przeprowadzanego u podatników, którzy zawarli z fiskusem umowę o współdziałanie, może całkowicie wyeliminować potrzebę stosowania u tych podmiotów dodatkowych kontroli.
Od 1 lipca 2020 roku obowiązują przepisy dotyczące możliwości zawarcia przez podatników umowy o współdziałaniu oraz porozumienia podatkowego z Szefem Krajowej Administracji Skarbowej. Regulacje te mają służyć zapewnieniu przestrzegania przez podatnika przepisów prawa podatkowego w warunkach przejrzystości podejmowanych działań oraz wzajemnego zaufania i zrozumienia między organem podatkowym a podatnikiem.
Wprowadzone do ordynacji podatkowej przepisy działu IIB (art. 20s – 20zr) mają być wyrazem budowania nowego modelu relacji podatników z fiskusem, opartego nie na zasadzie konfliktu kontrolowanego z kontrolującym, ale na współdziałaniu w celu osiągnięcia obopólnej korzyści, tzn. osiągnięcia przejrzystości rozliczeń podatkowych, która podatnikom zapewnia stabilność i poczucie spokoju, a fiskusowi pewność, że przestrzegane są przepisy prawa.
Warunki zawarcia
Aby podatnik mógł zawrzeć umowę o współdziałaniu, musi spełnić łącznie następujące warunki:
1) osiągnąć przychody wykazane w zeznaniu za poprzedni roku podatkowy w wysokości przekraczającej równowartość 50 mln euro, przeliczonych na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roboczym roku kalendarzowego poprzedzającego rok złożenia wniosku,
2) złożyć wniosek o zawarcie umowy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta