Pomoc konieczna pomimo licznych pułapek
Kryzys usprawiedliwia daleko idącą ingerencję w siły rynkowe. Rząd powinien pomagać nawet tym branżom, które nie mają szans na powrót do normalności – uważa większość ekonomistów.
Pogarszająca się sytuacja epidemiczna w Polsce skłoniła rząd do przywrócenia dużej części ograniczeń aktywności ekonomicznej, które obowiązywały wiosną. Wraz z tymi restrykcjami wróciło wiele z instrumentów pomocowych, które rząd oferował firmom podczas wiosennego zamknięcia gospodarki. W piątek zapowiedział też nowe, skierowane do najbardziej dotkniętych obostrzeniami branż.
Rządowa pomoc dla firm, choć łagodzi negatywny wpływ antyepidemicznych restrykcji na gospodarkę, na dłuższą metę może mieć niepożądane skutki uboczne. Może np. podtrzymywać przy życiu nieefektywne firmy, co na dłuższą metę osłabi dynamizm gospodarki. – Państwo nie jest w stanie pomagać w nieograniczonej wysokości i wszystkim podmiotom odczuwającym skutki pandemii Covid-19 – podkreśla prof. dr hab. Małgorzata Zaleska z SGH i PAN. – Z perspektywy długoterminowej nie należy pomagać firmom, które i tak nie przetrwają kryzysu, i powinno się kierować pomoc przede wszystkim do branż, sektorów, firm perspektywicznych, innowacyjnych, przynoszących wartość dodaną – dodaje.
Większość spośród 40 ekonomistów, którzy wzięli udział w trzeciej rundzie panelu ekonomistów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta