Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć odstępne

09 listopada 2020 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

Należności wypłacone przez sprzedającego z tytułu odstąpienia przez niego od umowy przedwstępnej nabywca powinien traktować jako opłaty niepodlegające podatkowi od towarów i usług.

W praktyce obrotu gospodarczego pomiędzy firmami zawierane są umowy przedwstępne. Niekiedy postanowienia tych umów dają stronom możliwość odstąpienia od umowy bez podania przyczyny, ale za zapłatą odstępnego. W takiej sytuacji odstąpienie musi nastąpić najpóźniej do dnia, w którym powinna być zawarta umowa przyrzeczona. W przypadku odstąpienia od umowy przez sprzedającego – nabywca otrzymuję ustaloną umownie kwotę odstępnego. W związku z otrzymywaniem odstępnego pojawiają się pytania, czy otrzymaną kwotę odstępnego nabywca powinien opodatkować VAT, a jeżeli nie, to czy nabywca, uzyskując dochody z tytułu odstępnego płaconego przez sprzedającego, jest obowiązany do stosowania tzw. prewspółczynnika proporcji zgodnie z art. 86 ust. 2a i nast. ustawy o VAT.

Tylko, gdy jest beneficjent

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (zob. art. 7 ust. 1 in principio ustawy o VAT).

Z kolei przez świadczenie usług, stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11809

Wydanie: 11809

Spis treści

Pierwsza strona

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament