Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kwarantanna nie zawsze blokuje wypowiedzenie

26 listopada 2020 | Kadry i Płace | Zuzanna Górska

Wobec pracownika, który w czasie odosobnienia w związku z COVID-19 jest zdolny do pracy i wykonuje pracę zdalną, nie obowiązuje zakaz wypowiedzenia umowy o pracę.

Zgodnie z dziennymi raportami publikowanymi przez Ministerstwo Zdrowia, w listopadzie liczba osób objętych kwarantanną w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem przekracza 400 tys. Coraz bardziej powszechne zjawisko kierowania osób – w tym pracowników – na kwarantannę albo izolację rodzi wiele wątpliwości po stronie pracodawców co do tego, w jaki sposób kwalifikować takiego rodzaju nieobecność w pracy, a przede wszystkim, czy pracownikowi przysługuje ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę.

Ogólne zasady

Ochrona przed zwolnieniem polega na tym, że przez okres wskazany w przepisach pracodawca nie może złożyć wypowiedzenia umowy o pracę pracownikom spełniającym ustawowe przesłanki (wskazane m.in. w kodeksie pracy). Ochrona ta przysługuje m.in. pracownikowi:

∑ w trakcie choroby – wobec osoby zatrudnionej krócej niż 6 miesięcy okres ochrony trwa 3 miesiące, a w przypadku pozostałych pracowników, kończy się on po wyczerpaniu okresu zasiłkowego (tj. 182 lub 270 dni), ewentualnie przedłużonego o pierwsze 3 miesiące pobierania świadczenia rehabilitacyjnego,

∑ w trakcie urlopu wypoczynkowego, szkoleniowego, bezpłatnego,

∑ w trakcie sprawowania opieki nad dzieckiem czy odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,

∑ w wieku przedemerytalnym – w okresie 4 lat poprzedzających...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11823

Wydanie: 11823

Spis treści

Reklama

Ściągawka przedsiębiorcy

Logistyka Transport Spedycja

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament