Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klęska bolszewików w 1920 roku a ludobójstwo katyńskie

26 listopada 2020 | Targi Książki Historycznej | 
Mirosław Szumiło
źródło: NAC
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Rzeczpospolita

|Porażka bolszewików w Bitwie Warszawskiej i całej wojnie z Polską była w istocie pierwszą klęską imperium zła, które dążyło do podboju Europy i świata. Przyznał to sam bolszewicki przywódca Włodzimierz Lenin, gdy niedługo po swojej przegranej pod Warszawą powiedział: „Polska wojna była najważniejszym punktem zwrotnym nie tylko w polityce Rosji Sowieckiej, 
ale także w polityce światowej. [...] Wszystko tam, w Europie, było do wzięcia. Lecz Piłsudski i jego Polacy spowodowali gigantyczną, niesłychaną klęskę sprawy światowej rewolucji". Dlatego też bolszewicy dążyli przez następne lata do rewanżu za rok 1920, czego następstwem było m.in. ludobójstwo katyńskie. dr hab. 
Mirosław Szumiło 
– historyk, 
Biuro Badań Historycznych IPN

 

Reżim bolszewicki w Rosji od początku był nastawiony na ekspansję, to znaczy eksport rewolucji. W marcu 1919 r. w Moskwie powstała Międzynarodówka Komunistyczna (Komintern) jako organ nadzorujący partie komunistyczne z 32 krajów świata, będące narzędziem polityki bolszewickiej Rosji. Latem 1919 r. przewodniczący Kominternu Gieorgij Zinowiew stwierdził: „Można z całym zaufaniem powiedzieć: już za rok cała Europa będzie komunistyczna. A walka o komunizm przeniesie się do Ameryki, a może też do Azji i innych stron świata".

Na drodze do podboju Europy stanęła odrodzona Polska, która już w początkach 1919 r. zatrzymała marsz bolszewików. Później musieli się oni uporać z wrogiem wewnętrznym – białymi Rosjanami dowodzonymi przez generała Antona Denikina. Dzięki temu Polacy zdobyli w 1919 r. ziemie należące do Rzeczypospolitej przed rozbiorami w XVIII wieku: Wilno, Mińsk i większą część Białorusi. Wiosną 1920 r. naczelny wódz Wojska Polskiego Józef Piłsudski postanowił przeprowadzić atak wyprzedzający na Ukrainie. Jednakże tzw. wyprawa kijowska zakończyła się porażką.

4 lipca 1920 r. ruszyła główna ofensywa Armii Czerwonej na Białorusi. Dowódca Frontu Zachodniego Michaił Tuchaczewski wydał swoim żołnierzom rozkaz, w którym znalazły się słowa: „Żołnierze rewolucji robotniczej – zwróćcie swe spojrzenia na zachód. Na zachodzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11823

Wydanie: 11823

Spis treści

Reklama

Ściągawka przedsiębiorcy

Logistyka Transport Spedycja

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament