Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostatni lewak BBC

28 listopada 2020 | Plus Minus | Piotr Żelazny
źródło: Forum

Żaden z byłych angielskich piłkarzy nie osiągnął po zakończeniu kariery takiej pozycji jak on. Objaśnia rodakom futbol w kultowym programie BBC, ale do tego się nie ogranicza. Jedni go szanują, inni nienawidzą. Gary Lineker 30 listopada kończy 60 lat.

 

Stosunek niektórych do tych młodych uchodźców jest okropnie rasistowski i całkowicie bezduszny. Co się dzieje z naszym krajem?". Tego tweeta Lineker napisał w 2016 roku, w środku kryzysu uchodźczego. Codziennie do Europy docierały tysiące nielegalnych imigrantów, ludzi uciekających przed wojną, prześladowaniem i głodem, na tyle zdesperowanych, że decydowali się płacić przemytnikom, by upchnęli ich w przyczepie tira, a jeszcze częściej w przepełnionej łodzi, która pod osłoną nocy dobijała do europejskiego wybrzeża. Temat uchodźców wywoływał skrajne emocje. W internecie roiło się od rasistowskich komentarzy, a gdy okazało się, że terroryści odpowiedzialni za atak na salę koncertową Bataclan w Paryżu przedostali się do Europy, wykorzystując szlaki uchodźcze, pogarda osiągnęła niespotykane wcześniej rozmiary.

Lineker to były piłkarz reprezentacji Anglii, trzykrotny król strzelców ligi angielskiej. Żaden zawodnik w koszulce z trzema lwami na piersi nie zdobył tylu bramek podczas mistrzostw świata, co on. Szczyt jego kariery piłkarskiej przypadł na drugą połowę lat 80. Podczas mundialu w Meksyku w 1986 roku świat zachwycił oczywiście Diego Maradona, który poprowadził Argentynę do tytułu, ale to Lineker został królem strzelców (sześć goli). W bezpośrednim spotkaniu to Maradona skradł przedstawienie, w ćwierćfinale przeciwko Anglii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11825

Wydanie: 11825

Zamów abonament