Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Referendum nie mogło się odbyć

01 grudnia 2020 | Dobra Administracja | Danuta Frey

Wniosek o przeprowadzenie referendum lokalnego musi spełniać wymogi ustawowe, i nie może dotyczyć planowania przestrzennego.

W ogłoszonym ostatnio wyroku, Wojewódzki Sąd Administracyjny odniósł się do obu tych kwestii. Ich znaczenie wynika nie tylko z tego, że w każdej samorządowej kadencji odbywa się wiele referendów lokalnych. Wbrew przypuszczeniom, że na ich organizowanie nie pozwoli obecny stan epidemii i związane z nim ograniczenia, część jest nadal inicjowana, a inne są przekładane.

We wniosku o przeprowadzenie referendum, które w czerwcu 2020 r. Stowarzyszenie złożyło do rady miejskiej, figurowały trzy pytania. Pierwsze dotyczyło sprzedaży gruntu z zasobów gminy pod budowę biogazowni. Drugie: samej budowy biogazowni na terenie gminy. W trzecim pytano: „Czy chcesz, żeby na terenie gminy powstawały biogazownie?" Wniosek poparło podpisami 746 mieszkańców gminy.

Był to jeden z dziesiątków wniosków o przeprowadzenie referendów lokalnych, jakie w kolejnych kadencjach samorządowych składano na podstawie ustawy z 15 września 2000 r. o referendum lokalnym (tekst jednolity w Dz.U. z 2019 r.)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11827

Wydanie: 11827

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament