Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kaganiec czy wolność

01 grudnia 2020 | Rzecz o prawie | Mirosław Wróblewski

Współpraca sędziów z politykami jest nieunikniona.

Rada Konsultacyjna Sędziów Europejskich (CCJE – Consultative Council of European Judges), utworzona 20 lat temu przez Komitet Ministrów Rady Europy, przedstawiła 6 listopada opinię (nr 23) o roli stowarzyszeń sędziowskich we wspieraniu sędziowskiej niezawisłości.

W Polsce kwestia ta z pewnością od razu wywoła obawy o wtrącanie się sędziów w kompetencje innych władz i upolitycznienie działalności sędziowskich organizacji, ale w Europie rola organizacji społecznych stowarzyszających sędziów, prokuratorów oraz adeptów tych zawodów jest coraz mocniej postrzegana jako niezbędna dla zapewnienia praworządności i skutecznej ochrony praw człowieka. Tak też ujmuje ją Rada w nowym dokumencie, podkreślając rolę stowarzyszeń sędziów w edukacji prawnej społeczeństwa, komunikacji z obywatelami, podnoszeniu wiedzy i umiejętności sędziowskich czy wreszcie wymianę doświadczeń zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.

To wyraz troski o dobro...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11827

Wydanie: 11827

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament