Kaganiec czy wolność
Współpraca sędziów z politykami jest nieunikniona.
Rada Konsultacyjna Sędziów Europejskich (CCJE – Consultative Council of European Judges), utworzona 20 lat temu przez Komitet Ministrów Rady Europy, przedstawiła 6 listopada opinię (nr 23) o roli stowarzyszeń sędziowskich we wspieraniu sędziowskiej niezawisłości.
W Polsce kwestia ta z pewnością od razu wywoła obawy o wtrącanie się sędziów w kompetencje innych władz i upolitycznienie działalności sędziowskich organizacji, ale w Europie rola organizacji społecznych stowarzyszających sędziów, prokuratorów oraz adeptów tych zawodów jest coraz mocniej postrzegana jako niezbędna dla zapewnienia praworządności i skutecznej ochrony praw człowieka. Tak też ujmuje ją Rada w nowym dokumencie, podkreślając rolę stowarzyszeń sędziów w edukacji prawnej społeczeństwa, komunikacji z obywatelami, podnoszeniu wiedzy i umiejętności sędziowskich czy wreszcie wymianę doświadczeń zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.
To wyraz troski o dobro...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta