Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zapanuj nad lipidami

01 grudnia 2020 | Rzecz o zdrowiu
autor zdjęcia: Grzegorz Michałowski
źródło: PAP

Zaburzenia lipidowe to „cichy zabójca" – mówi prof. Maciej Banach, założyciel i przewodniczący Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego.

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z POLSKIM TOWARZYSTWEM LIPIDOLOGICZNYM

Jak wielu Polaków ma podwyższony poziom cholesterolu?

Nawet 15–20 mln. W grupie „60+" nawet trzy czwarte populacji może mieć zaburzenia lipidowe. Ale to problem nie tylko ludzi starszych. Zdarzają się pacjenci w wieku 40–45 lat, bez nadwagi, nadciśnienia, którzy ćwiczą regularnie, odżywiają się prawidłowo, a mimo to mają podwyższony poziom cholesterolu. Powód? Np. rzadko rozpoznawane w Polsce choroby takie jak rodzinna chylomikronemia, rodzinna hyperlipidemia mieszana czy rodzinna hipercholesterolemia, która może dotykać nawet 140 tys. osób. W wieku 20–40 lat ryzyko udaru lub zawału mięśnia sercowego u pacjentów z rodzinną hypercholesterolemią wzrasta nawet stukrotnie, a ponieważ nie mają krążenia obocznego, taki incydent może zakończyć się u nich zgonem. Większość z nich nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa.

Zaburzenia lipidowe to „cichy zabójca". Wysoki poziom cholesterolu długo nie daje żadnych objawów. Dlatego hyperlipidemię w początkowej fazie diagnozuje się zazwyczaj przypadkowo, przeprowadzając badania krwi. Kiedy choroba daje już o sobie znać w postaci dolegliwości, takich jak zmniejszona wydolność, kołatanie serca, niedokrwienie mięśnia sercowego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11827

Wydanie: 11827

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament