Nasze wynalazki ruszają w świat
Płatności dokonywane skanem tęczówki, nanogenerator produkujący prąd z ruchu ulicznego czy autonomiczne roboty jeżdżące po fabrykach i magazynach – przybywa polskich innowacji, które mają ambicję zagranicznej ekspansji. MICHAŁ DUSZCZYK
Nad Wisłą powstaje coraz więcej nowatorskich technologii, z którymi z powodzeniem rodzimi wynalazcy mogą wychodzić w świat. To, czy zrobią międzynarodową karierę, zależy od wielu czynników, ale potencjał naszych innowacji dynamicznie rośnie, a przykładów rozwiązań, które już podbijają zagraniczne rynki lub wkrótce rozpoczną ekspansję, przybywa.
Coraz więcej satelitów znad Wisły
Przykładem polskiej myśli technicznej, która pozwala budować globalny bines, może być Iceye. To polsko-fiński startup z branży kosmicznej, który wyrósł na jednego ze światowych liderów w dziedzinie satelitarnych zobrazowań radarowych (SAR). Technologia firmy, za którą stoi Rafał Modrzewski, pozwala dostarczać dane, które umożliwiają organizacjom przeciwdziałanie skutkom m.in.: wycieków ropy naftowej, huraganów, wylesiania oraz wielu innym zagrożeniom. Spółka w br. miała wynieść na orbitę cztery satelity, a w 2021 r. osiem kolejnych.
Choć startup centralę ma w Espoo w pobliżu Helsinek, to wiele kluczowych obszarów działalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta