Ostrożnie z mapą klauzul
Wskazówki dla konsumentów mają być zwięzłe, ale nie mogą wprowadzać w błąd.
Na stronie internetowej rzecznika finansowego ukazała się mapa klauzul w umowach kredytów walutowych. Ma dostarczać wskazówek kredytobiorcom, którzy do tej pory nie podjęli działań prawnych zmierzających do zakwestionowania zawartych z bankami umów. Skłania do pytania, czy przedstawione tam informacje rzeczywiście są rzetelnym sposobem pomocy konsumentom.
Nie każdy może
Wydaje się, że mapa może stanowić nie tyle pomocne narzędzie, ile źródło ryzyka i dezinformacji, czy skuteczne są określone działania i pewne rozstrzygnięcia sądowe. Dokument kierowany jest do klientów banków, którzy do tej pory nie byli zaangażowani w problematykę tzw. kredytów frankowych. Sugeruje osobom, które odnajdą klauzulę w umowie kredytowej, że istnieje prosty sposób zakwestionowania zawartej z bankiem umowy, w tym możliwość jej unieważnienia w całości. Nie jest to jednak takie oczywiste, a każda sprawa wymaga indywidualnej analizy. Konieczne jest m.in. rozważenie statusu konsumenta oraz charakteru prawnego kwestionowanych postanowień. Analizując dostępne środki prawne, kredytobiorca powinien również mieć świadomość, że sprawa może zakończyć się na różne sposoby, nie ma bowiem jednolitego orzecznictwa. To z kolei może wiązać się z poniesieniem kosztów przegranego procesu i obsługi prawnej.
Pierwsza wątpliwość dotyczy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta