Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polak w kosmosie

01 grudnia 2020 | Sport | Krzysztof Rawa
27-letni  Adrian Meronk zawodowym golfistą jest  od roku 2016. W przyszłym roku zagra  na igrzyskach  w Tokio
autor zdjęcia: Marek Darnikowski
źródło: Fotorzepa
27-letni Adrian Meronk zawodowym golfistą jest od roku 2016. W przyszłym roku zagra na igrzyskach w Tokio

Mógł być piłkarzem Sokoła Pniewy albo siatkarzem Gwardii Wrocław, został golfistą. Adrian Meronk dąży do mistrzostwa w starym sporcie szkockich górali.

Drugie miejsce polskiego golfisty w afrykańskim turnieju European Tour jest wiadomością egzotyczną także ze względu na okoliczności przyrodnicze tego sukcesu: pole Leopard Creek Country Club w Malelane leży obok Parku Narodowego Krugera. Wbijać piłki do dołków w bliskim towarzystwie słoni, bawołów, antylop, lampartów i małp to rzadkość.

Najbardziej niezwykłe jest jednak to, że grał tam świetnie reprezentant kraju, w którym golf pojawił się po wojennej przerwie dopiero na początku lat 90. XX wieku. Ten sport ma dziś nad Wisłą około 6000 aktywnych golfistów amatorów (plus kilkanaście tysięcy sympatyków) i garstkę zawodowców. Zagraniczni dziennikarze, opisując wyczyny Adriana, wciąż zaczynają od słów: „Pierwszy Polak, który...".

Na zawodową obecność w miejscach i okolicznościach podobnych do tych z Afryki Południowej Meronk pracuje jednak już 19 lat, czyli od chwili, gdy dostał od rodziców pierwszy komplet kijów. Golf pojawił się w życiu Adriana głównie za sprawą pasji ojca,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11827

Wydanie: 11827

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament