Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Współpracujmy, ale pamiętajmy o ryzyku

05 stycznia 2021 | Ekonomia i rynek | Jan Polowczyk

Lubię czytać prace prof. Kołodki, bo pisze z wielką erudycją, wspartą doświadczeniem podróżnika. Jednak po każdej takiej lekturze przychodzi krytyczne zastanowienie nad wizją świata, którą proponuje czytelnikowi.

 

Profesor Grzegorz W. Kołodko jest znanym ekonomistą, a do tego z dużym doświadczeniem gospodarczym jako członek kilku rządów z okresu pierwszej połowy transformacji, znany jako anty-Balcerowicz. W artykule „Co jest grane" („Rzeczpospolita", 4 grudnia 2020) przedstawia swoją diagnozę obecnej sytuacji polityczno-gospodarczo-społecznej świata i stawia prognozy na przyszłość.

Dwie kwestie spowodowały, że postanowiłem napisać polemikę.

Trudno się nie zgodzić z wieloma trafnymi spostrzeżeniami i interpretacjami. Kluczowym zagadnieniem jest wzrost znaczenia Chin, które pod względem PKB przegoniły już Stany Zjednoczone.

Kołodko przewiduje dalszy spadek znaczenia Ameryki, w przeciwieństwie do wzrostu znaczenia Eurazji. Eurazja to oczywiście połączenie Europy i Azji. I według Kołodki Polska może tu odegrać kluczową rolę (już dziś jest największym europejskim państwem w chińskiej inicjatywie Belt and Road 17+1).

Trzeba zauważyć, że projekt ten bardzo koreluje z koncepcją Trójmorza, jeśli chodzi o skład państw europejskich.

Chinizm – czy jest zagrożeniem?

Kołodko posługuje się terminem „chinizm" i jest to w jego interpretacji specyficzny ustrój polityczno-ekonomiczny, będący synergią rynku i państwa, którego polityka opiera się na merytokracji. Chinizm może być, według Kołodki, dla niektórych państw...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11854

Wydanie: 11854

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament