Polski patriota w wielkiej wspólnocie
o. Maciej Zięba OP (1954–2020) Zmarły w sylwestra dominikanin zabierał na łamach „Plusa Minusa" głos w najważniejszych debatach i sporach współczesnej Polski, Europy, Kościoła. To był głos autora odważnego, myślącego samodzielnie, niestroniącego od polemiki, ale dostrzegającego też grzechy strony sobie bliższej. Przypominamy fragmenty jego tekstów z ostatnich lat.
Europa bezradna i bezsilna
21–22 listopada 2015
Nie wydaje mi się możliwe, a raczej jest po prostu niemożliwe, aby powstał na Zachodzie jakiś wspólny etos postchrześcijański. Postwartości, abstrakcyjne „wartości europejskie" są bowiem zawieszone w próżni: z resentymentem odcinają się od swego źródła i nie niosą z sobą realnych – niekiedy trudnych – wymogów, które ich realizacja stawia w życiu jednostek i społeczeństw. Są więc fantasmagorią.
I nie ma chyba lepszej ilustracji tej tezy niż komentarz słynnego twórcy komiksów Joanna Sfara wygłoszony parę godzin po serii terrorystycznych ataków na Paryż, w których życie straciło 130 osób: „Przyjaciele z całego świata, dziękujemy wam za akcję »Módl się za Paryż« (#prayforParis), ale nie potrzeba nam teraz więcej religii. Naszą wiarą jest muzyka! Pocałunki! Życie! Szampan i zabawa! W Paryżu chodzi o to, żeby żyć".
Podobne przesłanie niesie, mające miliony odsłon w internecie, symboliczne wykonanie na miejscu masakry, przed budynkiem klubu Bataclan, hymnu pokolenia '68: „Imagine" Johna Lennonna – melodyjnej i naiwnej piosenki o świecie, w którym nie ma ni nieba, ni piekła, nie ma państw, nie ma powodów, ażeby się zabijać i nie ma już nareszcie religii. Piosenki, którą sam autor...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta