Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski patriota w wielkiej wspólnocie

09 stycznia 2021 | Plus Minus | Maciej Zięba

o. Maciej Zięba OP (1954–2020) Zmarły w sylwestra dominikanin zabierał na łamach „Plusa Minusa" głos w najważniejszych debatach i sporach współczesnej Polski, Europy, Kościoła. To był głos autora odważnego, myślącego samodzielnie, niestroniącego od polemiki, ale dostrzegającego też grzechy strony sobie bliższej. Przypominamy fragmenty jego tekstów z ostatnich lat.

 

Europa bezradna i bezsilna

21–22 listopada 2015

Nie wydaje mi się możliwe, a raczej jest po prostu niemożliwe, aby powstał na Zachodzie jakiś wspólny etos postchrześcijański. Postwartości, abstrakcyjne „wartości europejskie" są bowiem zawieszone w próżni: z resentymentem odcinają się od swego źródła i nie niosą z sobą realnych – niekiedy trudnych – wymogów, które ich realizacja stawia w życiu jednostek i społeczeństw. Są więc fantasmagorią.

I nie ma chyba lepszej ilustracji tej tezy niż komentarz słynnego twórcy komiksów Joanna Sfara wygłoszony parę godzin po serii terrorystycznych ataków na Paryż, w których życie straciło 130 osób: „Przyjaciele z całego świata, dziękujemy wam za akcję »Módl się za Paryż« (#prayforParis), ale nie potrzeba nam teraz więcej religii. Naszą wiarą jest muzyka! Pocałunki! Życie! Szampan i zabawa! W Paryżu chodzi o to, żeby żyć".

Podobne przesłanie niesie, mające miliony odsłon w internecie, symboliczne wykonanie na miejscu masakry, przed budynkiem klubu Bataclan, hymnu pokolenia '68: „Imagine" Johna Lennonna – melodyjnej i naiwnej piosenki o świecie, w którym nie ma ni nieba, ni piekła, nie ma państw, nie ma powodów, ażeby się zabijać i nie ma już nareszcie religii. Piosenki, którą sam autor...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11857

Wydanie: 11857

Zamów abonament