Miała być ulga w czynszu, są coraz większe kłopoty
Przepisy tarczy antykryzysowej 2.0, przewidujące wsparcie dla najemców dużych centrów handlowych, przestały spełniać swoją funkcję.
Abolicja czynszowa dla najemców zamkniętych sklepów w galeriach handlowych miała obowiązywać w przypadku pierwszego lockdownu. Stało się inaczej. Coraz częściej pojawiają się głosy, by uchylić przepis, który pozwala z niej skorzystać. Do sądów trafiają też pierwsze pozwy.
Art. 15ze nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, (tzw. tarczy antykryzysowej 2.0) miał pomóc przetrwać najgorszy okres pandemii. Najemcy zostali zwolnieni z obowiązku płacenia czynszu najmu (i pozostałych świadczeń z umowy najmu). Pod warunkiem jednak, że najemca złoży wynajmującemu ofertę przedłużenia umowy najmu o okres obowiązywania zakazu przedłużony o sześć miesięcy.
Przepis przysparza jednak coraz więcej problemów, także tych interpretacyjnych.
– To fatalne uregulowanie. Przepis przewiduje wygaśnięcie wzajemnych zobowiązań wynikających z umowy najmu. Przyznam, że taka konstrukcja nie jest znana w polskim prawie. Przepis jest trudny w interpretacji z wielu powodów. Wyzwaniem jest również ustalenie, jakie zobowiązania zostały objęte „czasowym wygaśnięciem", a jakie nie – poza może najbardziej oczywistymi, czyli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta