Wykonywanie umów handlowych w czasach koronawirusa
Renegocjacji mogą podlegać nie tylko podstawowe warunki handlowe takie jak cena czy terminy płatności lub wykonania zobowiązania, lecz również określone w kontrakcie zasady odpowiedzialności.
Wystąpienie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, a w konsekwencji wprowadze-nie w Polsce w marcu 2020 roku stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii sprawiły, że wiele podmiotów gospodarczych rozważało lub rozważa konieczność renegocjacji warunków dotychczas zawartych umów.
Poniżej przedstawiamy możliwości renegocjowania zawartych pomiędzy przedsiębiorcami, na podstawie prawa polskiego, umów handlowych w związku wystąpie-niem pandemii. Wyłączamy jednak problematykę umów zawartych w trybie zamówień publicznych oraz regulacji szczególnych wynikających z tzw. tarczy antykryzysowej.
Do negocjacji trzeba się przygotować
Ograniczenie możliwości prowadzenia niektórych rodzajów działalności wymusiło na podmiotach gospodarczych elastyczność, co wiąże się z koniecznością dopaso-wania się do dynamicznie zmieniających się okoliczności i odnalezienia się w trudnej sytuacji na rynku. Truizmem będzie stwierdzenie, że renegocjować umowę można zawsze – pod warunkiem, że wszystkie strony umowy wyrażają taką wolę. W niepewnej sytuacji znajdują się zatem te podmioty, których kontrahent nie wyraża zgody na dobrowolne negocjacje. W takim przypadku warto rozważyć, czy prawo przewiduje pewne mechanizmy „obronne" dla podmiotów, które chciałyby zmodyfikować umowę. Innymi słowy – czy istnieją przepisy, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta