Roszczenia związane z COVID-19 z kontraktów budowlanych
Strony umowy o roboty budowlane powinny gromadzić materiał dowodowy, który potwierdzi okoliczności wpływające choćby pośrednio na opóźnienie prac czy w inny sposób utrudniające realizację inwestycji.
Rok 2020 był wyjątkowy dla sektora budowlanego z wielu względów. We wrześniu weszła w życie z nowelizacja prawa budowlanego, której celem było m.in. uproszczenie i przyspieszenie procedur budowlanych. Dodatkowo przedsiębiorcy budowlani przygotowywali się do zmiany przepisów dot. udzielania zamówień publicznych - nowa ustawa weszła w życie wraz z początkiem 2021 roku. Wyjątkowość 2020 roku nie polega jednak wyłącznie na zmianach stanu prawnego - w jego epicentrum znalazła się bowiem pandemia COVID-19, która nadal wywiera istotny wpływ na realizację kontraktów budowlanych.
Opóźnienia w realizacji inwestycji
Co prawda – w związku z wprowadzonymi przez rząd ograniczeniami – place budowy nie opustoszały wiosną i latem, a wręcz przeciwnie, można było zaobserwować przyspieszenie prac na wielu budowach. Nie oznacza to jednak, że pandemia nie wpłynęła na realizację kontraktów, mieliśmy bowiem do czynienia z opóźnieniami w sferze dostaw komponentów technologicznych, szczególnie tych produkowanych poza granicami kraju. Z kolei jesienna i zimowa sytuacja epidemiologiczna wygenerowała i nadal generuje niemało dodatkowych problemów, co przekładać się może na dalsze opóźnienia w realizacjach inwestycji i w konsekwencji wzrost kosztów. Może to wpłynąć na niedotrzymanie przez wykonawców terminów kontraktowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta