(Nie)łatwe rozliczanie faktur korygujących in minus
Ostatnia nowelizacja ustawy o VAT miała w założeniu ułatwić przedsiębiorcom rozliczanie podatku od towarów i usług. W założeniu, bowiem ostatecznie nowe przepisy budzą więcej wątpliwości niż faktycznie pomagają podatnikom.
Na stronie Ministerstwa Finansów został opublikowany projekt objaśnień podatkowych, który również nie rozwiewa wątpliwości podatników. W niniejszym artykule zostaną przedstawione podstawowe problemy związane z rozliczeniem faktur korygujących in minus.
Z perspektywy sprzedawcy...
Zasady obniżenia podstawy opodatkowania i podatku należnego na podstawie faktur korygujących były już wcześniej uregulowane w ustawie o VAT. Według dotychczasowych zasad sprzedawcy musieli posiadać potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę, aby móc obniżyć podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz podatek należny. Sprzedawca obniżał podstawę opodatkowania i podatek należny za okres rozliczeniowy, w którym nabywca otrzymał fakturę korygującą, ale pod warunkiem uzyskania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przed upływem złożenia deklaracji podatkowej za ten okres. W sytuacji uzyskania potwierdzenia otrzymania przez nabywcę faktury korygującej po ww. terminie sprzedawca mógł uwzględnić korektę faktury dopiero w następnym okresie rozliczeniowym (art. 29 ust. 13 i 14 ustawy o VAT w brzmieniu do 31 grudnia 2020 r.).
Zgodnie z nowymi przepisami, które obowiązują od 1 stycznia 2021 r., sprzedawca nie ma już obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru faktur korygujących przez nabywcę, a podstawę opodatkowania i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta