Kiedy świadczenie ma charakter pomocniczy
Wynagrodzenie uzyskiwane przez spółkę w związku z organizacją finansowania na rzecz spółek zależnych i nabycia wyemitowanych przez nie obligacji powinno być wyłączone z kalkulacji obrotu, stanowiącego podstawę do wyliczenia proporcji, jeżeli usługi te nie stanowiły jej głównej działalności, były świadczone sporadycznie i przy niewielkim zaangażowaniu jej zasobów finansowych i osobowych.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 7 października 2020 r. (I FSK 2010/17).
Spółka jest jednostką dominującą w grupie kapitałowej, której działalność obejmuje wytwarzanie, dystrybucję oraz obrót energią elektryczną i cieplną. Przedmiotem działalności spółki jest działalność holdingowa, związana z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki na rzecz spółek zależnych oraz działalność reklamowa mająca na celu promocję i wzmacnianie wizerunku marki. Spółka świadczy na rzecz spółek zależnych usługi obejmujące pozyskiwanie finansowania od zewnętrznych instytucji finansujących (usługi zwolnione z VAT), sama nie posiada aktywów niezbędnych do prowadzenia działalności kredytowej we własnym zakresie.
Spółka zapytała, czy w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2014 r. wynagrodzenie uzyskiwane przez nią w związku z organizacją finansowania na rzecz spółek zależnych i nabycia wyemitowanych przez nie obligacji powinno być wyłączone z kalkulacji obrotu, stanowiącego podstawę do wyliczenia proporcji. Zdaniem spółki,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta