Szefowie samotni i bardziej zestresowani niż ich podwładni
Presja odpowiedzialności za pracowników i wyniki firmy w czasie pandemii wystawia liderom bardzo wysoki rachunek.
– W 2021 r. weszliśmy bardzo zmęczeni, zarówno na poziomie fizycznym, mentalnym, jak i emocjonalnym – podkreśla Małgorzata Czernecka, psycholog i CEO Human Power. – Niestety, „bycie w zmianie" kosztuje nas bardzo dużo, szczególnie jeśli sytuacja trwa nieprzerwanie przez wiele miesięcy – zaznacza.
Panika, stres, strach
Takie wnioski płyną z raportu „Stresoodporni? Odporność psychiczna polskich organizacji 2020", przygotowanego przez Human Power, który „Rzeczpospolita" przedstawia jako pierwsza. W badaniu przeprowadzonym w końcówce 2020 r. niemal 8 na 10 respondentów zadeklarowało, że doświadcza ataków paniki, które trudno im opanować, a 7 na 10 badanych odczuwało więcej stresu niż przed pandemią. Prawie co drugi przyznał, że trudno mu zapanować nad sobą w sytuacjach stresujących, a co trzeci, że ma poczucie lęku i strachu.
W porównaniu z pierwszą edycją badania, wykonanego wiosną 2020 r., odsetek osób doświadczających negatywnych emocji nieco się zmniejszył, ale utrzymuje się na wysokim poziomie. Widać, że pierwsze pandemiczne uderzenie było dla nas największym szokiem, ale nawet po upływie kilku miesięcy wciąż trudno nam się oswoić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta