Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najpierw budynek, potem podatek

01 marca 2021 | Podatki i księgowość | Mateusz Gębarowski

W przypadku nowo powstających budynków oddawanych do użytkowania etapami, obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje odrębnie dla każdego etapu tego obiektu budowlanego. Organy nie zawsze mają to jednak na uwadze.

Brak instalacji i urządzeń technicznych w nowo budowanym budynku lub jego części oznacza, że budynek taki lub jego część nie podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, chyba że rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części przed wykończeniem. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z 2 września 2020 r. (I SA/Ol 378/20). WSA uchylił jednocześnie niekorzystne dla podatnika decyzje organów podatkowych, które rozstrzygnęły o istnieniu obowiązku w podatku od nieruchomości po stronie podatnika od początku następnego roku w zakresie całego budynku, pomimo że jego część nie została jeszcze wykończona i przekazana do użytkowania.

Moment końca budowy

W pierwszej kolejności należy wskazać, że zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części przed jego ostatecznym wykończeniem. Z analizy tego przepisu wprost wynika, że powstanie obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości może dotyczyć także części budynku, w zakresie którego budowa została zakończona albo rozpoczęto użytkowanie przed ostatecznym wykończeniem.

W analizowanej sprawie za dowód rozstrzygający o zakończeniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11900

Wydanie: 11900

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament