Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wiele urzędów otrzymało prezent od I prezes SN

01 marca 2021 | Prawo co dnia | Wojciech Tumidalski
źródło: materiały prasowe

Ludzie są ciekawi, jak funkcjonuje władza, jakie ma przywileje i jak wydaje pieniądze. To normalne. Jawności w życiu publicznym jest raczej za mało niż za dużo – mówi Krzysztof Izdebski, dyrektor fundacji ePaństwo.

I prezes Sądu Najwyższego zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego kluczowe przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej, uznając je za niedookreślone. Co zyskujemy, a co tracimy na tym wniosku?

Jest tu kilka wątków. Niewykluczone, że już zaczynamy tracić, bo spodziewam się tego, co wydarzyło się po listopadzie 2013 r., gdy po raz pierwszy TK otrzymał podobny w treści wniosek z SN w sprawie tej ustawy. Wywołał on wtedy lawinę decyzji różnych urzędów mających na biurku liczne wnioski o udostępnienie informacji publicznej. Urzędy twierdziły, że w związku z tym, że toczy się przed TK sprawa, zawieszamy postępowanie aż do rozstrzygnięcia TK. Wyrok nie zapadł, bo w 2017 r. prezes Małgorzata Gersdorf wycofała ten wniosek. Ale efekt mrożący przez kilka lat działał.

Skutecznie?

Na szczęście nie do końca. Duża część sądów administracyjnych nie uznawała tej praktyki za coś prawidłowego, ale część – jak najbardziej. Przede wszystkim przedłużał się czas na odpowiedź. Jestem przekonany, że prezes Manowska – jeśli dobrze rozpoznała teren wokół swego wniosku, mogła zakładać, że efekt mrożący nastąpi.

Rzecznik SN przypomina, że obowiązuje domniemanie konstytucyjności ustawy i ani w SN, ani w innych instytucjach nie powinno być zawieszenia postępowań.

Przyjmuję to za dobrą monetę. Ale myślę, że wiele urzędów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11900

Wydanie: 11900

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament