Karta podatkowa z luką w prawie?
W przypadku decyzji odmownej o zastosowanie karty lub w razie zrzeczenia się jej podatnik nie może stosować stawki liniowej, bo taka możliwość nie jest wymieniona w przepisach. Musi się rozliczać według zasad ogólnych.
Dla osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą ustalone są dwie zryczałtowane formy opodatkowania:
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz
- karta podatkowa.
Zainteresowanie opodatkowaniem kartą podatkową wzrosło znacznie na początku 2021 r., gdy weszła w życie nowelizacja ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: ustawa o ryczałcie) rozszerzająca katalog wolnych zawodów uprawnionych do karty podatkowej. Rozstrzygnięcia naczelników urzędów skarbowych wobec wniosków podatników ubiegających się o tę formę opodatkowania mogą być dwojakiego rodzaju:
1) decyzja pozytywna, a więc ustalenie wysokości podatku dochodowego w formie karty podatkowej (art. 30 ust. 1 ustawy o ryczałcie);
2) decyzja negatywna – w przypadku braku warunków do zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej (art. 30 ust. 2 ww. ustawy).
Działalność gospodarcza małżonka
Warunek nieprowadzenia przez małżonka podatnika działalności w tym samym zakresie (art. 25 ust. 1 pkt 5 ustawy o ryczałcie) obowiązywał od wejścia ustawy w życie do 31 grudnia 2020 r., tj. przez 22 lata. W ustawie nowelizującej z 2020 r. wskazany przepis otrzymał jednak nowe brzmienie. Podatnik prowadzący działalność, o której mowa w art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta