Umorzenie udziałów podlega dokumentacji cen transferowych
Odkupienie i umorzenie udziałów mieści się w pojęciu „transakcja" i przy spełnieniu warunków powiązań między podmiotami może stanowić transakcję kontrolowaną.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 grudnia 2020 r. (0114-KDIP2-2.4010.260.2020.1.AM).
Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej złożyli spółka z o.o. i jej wspólnik. Wspólnik posiadający udziały spółki oraz spółka są polskimi rezydentami podatkowymi dla celów CIT i podlegają opodatkowaniu tym podatkiem od całości swoich dochodów w Polsce. Spółka i wspólnik rozważali umorzenie należących do wspólnika udziałów w spółce w drodze nabycia tych udziałów przez spółkę w celu ich umorzenia, tj. w formie tzw. umorzenia dobrowolnego (art. 199 § 1 kodeksu spółek handlowych). Podstawą umorzenia byłaby uchwała zgromadzenia wspólników spółki. Wnioskodawcy chcieli uzyskać odpowiedź na pytanie, czy umorzenie udziałów bez wynagrodzenia stanowi transakcję w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT podlegającą obowiązkowi (przy spełnieniu progów dokumentacyjnych) sporządzania dokumentacji cen transferowych.
Zdaniem wnioskodawców, taka operacja nie będzie transakcją kontrolowaną w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta