Czy to się wreszcie skończy
Jak długo świat będzie sparaliżowany przez Covid-19? Ile fal pandemii nas jeszcze czeka? Naukowcy nie mają złudzeń – koronawirus zostanie z nami na długie lata.
Lockdown, rozmrażanie gospodarki, szpitale jednoimienne, izolacja społeczna, maseczki, dozowniki płynu do dezynfekcji, wideokonferencje, praca zdalna, zamknięte restauracje, strefy czerwone: w ciągu zaledwie roku pandemia całkowicie zmieniła nasz świat. Czy ta zmiana jest nieodwracalna? I wreszcie, skoro już mamy żyć w zmienionym otoczeniu, to ile w „nowej normalności" będzie normalności, a ile ciągłej walki z koronawirusem?
Historia podpowiada, że od wirusa prawdopodobnie się nie uwolnimy. Problem w tym, że praktycznie wszystkie choroby, które pojawiały się w przeszłości naszego gatunku, nadal nam towarzyszą. Jedynym wyjątkiem jest ospa prawdziwa, która została uznana za eradykowaną (pokonaną) w 1980 roku. Cała reszta – od polio, na które skuteczną szczepionkę opracowano w połowie ubiegłego wieku, przez dżumę i trąd, po świnkę i odrę – nadal z nami jest.
Jest i dobra wiadomość. To, że wirus z nami zostanie, nie oznacza, że nie będą choć trochę poluzowane ograniczenia – społeczna izolacja czy wyłączenie niektórych gałęzi gospodarki. Odporność uzyskana dzięki programom szczepień i przechorowaniu Covid-19 sprawi, że nie będzie on już tak niebezpieczny. Sezonowe fale zachorowań będą się powtarzać, jednak nie na taką skalę jak obecnie. Nie będą zagrażać funkcjonowaniu systemów ochrony zdrowia ani nie będą wymagać tak dotkliwych dla gospodarki lockdownów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta