Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Intelektualna pustynia, polityczna puszcza

13 marca 2021 | Plus Minus | Jan Maciejewski

Nie ma takiej pustyni, na której by ich w końcu nie znaleźli, ani puszczy wystarczająco gęstej, by ukryć się przed karzącą ręką społecznej sprawiedliwości. Maciej Gdula, poseł Lewicy, postanowił zawstydzić lwa, malarię oraz muzułmańskich bojowników. Zrobić to, czego im wszystkim się nie udało – rozprawić się wreszcie ze Stasiem Tarkowskim i Nel Rawlison. Zażądał kilka dni temu usunięcia „W pustyni i w puszczy" z listy szkolnych lektur ze względu na „rasizm, kolonializm i patriarchat", którymi to zbrodniami powieść Sienkiewicza ma kipieć w sposób tak odurzający, że jego 11-letnia córka ledwie przez nią przebrnęła.

Jeszcze nie tak dawno Gdula wydawał się jednym z bardziej błyskotliwych lewicowych publicystów. Od pewnego czasu z całych sił stara się jednak odżegnać od tego wizerunku. Najpierw, w samym środku sporu o granicę dzielącą uporczywą terapię od walki o życie chorego, zaproponował, by obok umierającego w Plymouth Polaka „położyć jedzenie i zobaczyć, czy zje". Teraz zaś na celowniku jego lewicowej wrażliwości znalazł się Sienkiewicz. I można by to zrzucić na karb przykrego zjawiska, choroby dosięgającej wielu inteligentnych ludzi, którzy im częściej korzystają z Twittera, tym chętniej żegnają się z rozumem. Ale sprawa jest poważniejsza, dużo bardziej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11911

Wydanie: 11911

Zamów abonament