Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Margines na własne życzenie

13 marca 2021 | Plus Minus | Tomasz P. Terlikowski

Historia przyspieszyła. Franciszek od początku swojego pontyfikatu wprowadza zmiany, które – powiedzmy to jasno – są nie do odwrócenia. Dwa Synody na temat rodziny i adhortacja „Amoris laetitia" w istocie wprowadziły do życia Kościoła komunię świętą dla osób rozwiedzionych, żyjących w ponownych związkach. I choć zmiana ta nie dotarła do Polski, to akceptuje ją ponad połowa Kościołów na świecie. Wielkimi krokami dokonuje się także rekonstrukcja rozumienia kapłaństwa, bo o ile celibat nie został zniesiony (wbrew temu, czego się spodziewano), o tyle posynodalna adhortacja apostolska „Querida Amazonia" idzie pod pewnymi względami jeszcze dalej. Sugeruje bowiem, że władza kapłańska może zostać ograniczona tylko do sfery sakramentalnej, a władza nauczania i zarządzania w Kościele – dotąd właściwa tylko duchownym – może zostać rozszerzona na świeckich.

Desakralizacji i demitologizacji ulega także sam urząd papieski, a promowane przez Franciszka decentralizacja i zwiększenie znaczenia synodów w połączeniu z pogłębiającym się kryzysem w Kurii Rzymskiej prowadzić będą (już prowadzą) do przesuwania się centrum życia Kościoła w inne miejsca. Jeśli już teraz wskazać mielibyśmy przestrzeń, gdzie toczą się najciekawsze debaty o przyszłości Kościoła, to będą to Niemcy i Stany Zjednoczone, a nie Rzym i Włochy. Ren nadal pochłania Tyber.

Nieodwracalność tych zmian wynika z kilku kwestii. Po pierwsze, część z nich jest odpowiedzią na głęboki, moim zdaniem porównywalny z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11911

Wydanie: 11911

Zamów abonament