Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Piekielna izolacja

13 marca 2021 | Plus Minus | Marcin Łuniewski
źródło: Telegram channel @traktorist_dn
źródło: Telegram channel @traktorist_dn
Trzy zdjęcia ujawniające,  jak wygląda Izolacja  zamieniona w więzienie.  Kto je wykonał, można na razie  tylko spekulować
źródło: Telegram channel @traktorist_dn
Trzy zdjęcia ujawniające, jak wygląda Izolacja zamieniona w więzienie. Kto je wykonał, można na razie tylko spekulować
Jak Izolacja, dawne centrum kultury, stała się więzieniem? Na zdjęciu pokaz filmu o tej historii, autorstwa dziennikarza Serhija Iwanowa; Kijów, czerwiec 2020 r.
źródło: Ovsyannikova Yulia/Ukrinform/Barcroft Media/Getty Images
Jak Izolacja, dawne centrum kultury, stała się więzieniem? Na zdjęciu pokaz filmu o tej historii, autorstwa dziennikarza Serhija Iwanowa; Kijów, czerwiec 2020 r.

Byli więźniowie aresztu w centrum samozwańczej republiki w Doniecku mówią, że jest jak obóz koncentracyjny. Strażnicy biją osadzonych, rażą prądem, gwałcą i poniżają. Ostatnie wydarzenia mogą wskazywać, że okrucieństwa przerosły wytrzymałość nawet czerpiących z więzienia korzyści donieckich separatystów.

Mroczny korytarz oświetlony gołą żarówką. Z białych ścian wystają rury, w wielu miejscach zieją dziury i odpada tynk. W pozbawionej okien niewielkiej celi, na zimnym betonie rozrzucone są kawałki styropianu. Leżą na nich brudne materace i ubrania. W rogu znajduje się prowizoryczny stolik zrobiony z czterech cegieł. W podziemnym pokoju przesłuchań pod ścianą stoi drewniany stół, na którym leżą stary telefon polowy, butelki z wodą, kable oraz rolki taśmy klejącej. Wszystkie te przedmioty wykorzystywane są podczas torturowania osadzonych.

Na zewnątrz obok szarej ściany, otoczony blaszanym płotem z drutem kolczastym i siatką, znajduje się niewielki spacerniak. Pierwsze fotografie ukazujące wnętrze więzienia nazywanego Izolacją opublikował w ubiegłym miesiącu anonimowy użytkownik komunikatora Telegram. Zdjęcia, których autentyczność potwierdzili byli więźniowie, to poza ich zeznaniami kolejne dowody na to, co dzieje się za murami aresztu, w którym przetrzymywani i bestialsko torturowani są „wrogowie" tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL).

Nikt nie jest bezpieczny

Kompleks na obrzeżach Doniecka przy ulicy Swietłyj Put' wybudowano w 1955 r. Początkowo znajdowała się w nim fabryka materiałów izolacyjnych. Po rozpadzie ZSRR zakład przestał działać. W 2010 r. obiekt przejęła fundacja Izolacja, która otworzyła w nim miejskie centrum kultury....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11911

Wydanie: 11911

Zamów abonament