Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas to terminy, a terminy to czas

16 marca 2021 | Rzecz o prawie | Piotr Nazarewicz

Siła wyższa zatrzyma upływ terminu złożenia skargi.

W „ Rzeczpospolitej" 21 stycznia 2021 r. został opublikowany artykuł ministra ds. Unii Europejskiej Konrada Szymańskiego „Warszawa nie śpi. Zaskarżymy rozporządzenie". Dotyczył bardzo ważnej i aktualnej kwestii zaskarżenia do Trybunału Sprawiedliwości (dalej TSUE) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2020/2092 z 16 grudnia 2020 r. w sprawie ogólnego systemu warunkowości służącego ochronie budżetu (Dz. Urz. UE L 433/I z 22 grudnia 2020, s. 1) w związku z jego ewentualną niezgodnością z traktatami Unii Europejskiej.

Pan minister stwierdził m. in., że: „W rzeczywistości, zgodnie z regulaminem postępowania przed TSUE Polska ma na złożenie skargi dwa miesiące, licząc od 14. dnia od daty publikacji i przedłużenie o kolejne 10 dni. Daje to dwa miesiące i 24 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia w Dzienniku Urzędowym (22 grudnia 2020). Ostateczną datą na złożenie skargi jest więc 15 marca 2021 r.".

Termin wniesienia skargi jest przede wszystkim uregulowany w traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE C 202 z 7 czerwca 2016, s. 47; dalej jako TFUE). Zgodnie z art. 263 akapit 6 skargi wnosi się w terminie dwóch miesięcy, stosownie do przypadku, od daty publikacji aktu lub jego notyfikowania skarżącemu lub, w razie ich braku, od daty powzięcia przez niego wiadomości o tym akcie. W niniejszym przypadku znaczenie ma oczywiście data publikacji rozporządzenia. Do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11913

Wydanie: 11913

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament