Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Covid-19 w roli głównej

16 marca 2021 | Rzecz o prawie | Katarzyna Kosicka-Polak

Wiele wskazuje, że restrykcje w tej branży potrwają dłużej niż pandemia.

Film już nie będzie tym samym filmem, ale dostęp do dóbr kultury się zwiększy – pandemia wymusza na twórcach i właścicielach praw większą elastyczność w eksploatacji i dostępie do zgromadzonych dzieł. Choć wiele problemów do tej pory nie zostało zdefiniowanych prawnie, to już o swoje zdążył zatroszczyć się fiskus.

Wszystko zaczyna się od słowa, opisu. Jeszcze do niedawna dla każdego laika i profesjonalisty film był dziełem, które najpierw oglądaliśmy w kinie, a dopiero potem, kiedy ten kanał wydawał się już wyczerpany, na innych nośnikach. Chociaż o tym, że kiedyś sytuacja musi się zmienić, było już wiadomo po wejściu popularnych platform VoD, to dopiero pandemia wywróciła stolik.

Szybkie państwo

Najszybciej zareagowało państwo, a konkretnie Państwowy Instytut Sztuki Filmowej, który w tarczy 3.0 (już z maja 2020 r.!) wprowadził podatek od VoD. Między innymi do przepisu art. 19 ustawy o kinematografii zostały dodane ust. 6a – 6c. Wprowadziły obowiązek odprowadzania przez właścicieli serwisów VOD 1,5 proc. przychodów z opłat za usługi lub przychodów reklamowych (w zależności od tego, która kwota jest wyższa) na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11913

Wydanie: 11913

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament